Bisiklet İle İlgili Filmler

Bisiklet İle İlgili Filmleri Bu Başlıkta Bulabilirsiniz. Zaman İçerisinde Yeni Filmler Eklendikçe Güncelleme Yapılacaktır. Ayrıca Bize de Listede Olmayan Filmleri Bildirerek Yayınlanmasına Destek Verebilirsiniz.

Not: Burada Film Gösterimi Yoktur.


Premium Rush

Kaos dolu metropol hayatının tam ortasında, o kaostan beslenen ve fixed gear kullanan bir kuryenin hikayesinin anlatıldığı 2012 yapımı Premium Rush, baştan sona aksiyonla dolu bir film. Başrolde Joseph Gordon-Levitt’in oynadığı film, özellikle kovalamaca sahneleri ve inişli çıkışlı senaryosuyla bisikletseverlere heyecan dolu bir 90 dakika vaat ediyor


Quicksilver

Başrolünde Kevin Bacon’ın oynadığı 1986 yapımı filmdir. Hatalı bir karar sonrası büyük para kaybeden Jack Casey, işi gücü bırakır ve bisikletli kurye olmaya karar verir. O vakitten sonra San Francisco sokakları kazan, Jack kepçe misali kuryeliğe başlar ve yitirdiği özsaygısını yeniden kazanmaya çalışır. Quicksilver yer yer izleyeni birazcık sıksa da, keyifle izlenecek bir bisiklet filmi olarak arşivlerdeki yerini çoktan almış durumda.


Line of Sight

Lucas Brunelle’in henüz GoPro yokken kaskına yerleştirdiği iki adet handycam ile 2012 yılında çektiği, überötesi görüntüleri ve sert müzikleriyle yardıran film, bisikletli kuryelerin şehir içinde yaptığı underground yarışlardan oluşuyor. Line of Sight’ı izlerken kendinizi selenin üstündeymiş gibi rahatsız hissedebilir, “gideyim de arabalara iki makas atayım” derken bulabilirsiniz.


Bisqilet

Serhat Karaaslan’ın 2010 yılında çektiği kısa filmi Bisqilet, babasıyla çöp toplayan bir çocuğun bisiklet hevesini ve bu heves üzerinden gelişen oldukça samimi bir hikayeyi izleyiciye sunuyor. Serhat Karaaslan’ın bir okul projesi için çok düşük bir bütçeyle çektiği film, diyalogsuz ve bisikletin kendisi kadar sade bir anlatıma sahip.


The Flying Scotsman

Efsane İskoç bisikletçi Graeme Obree’nin hayatını anlatan 2006 yapımı The Flying Scotsman, özellikle yol bisikleti kullananların zihinlerinde oldukça büyük yer kaplayacak bir film olarak karşımızda. Garip bisikletinde pedal çevirerek tüm dünyaya kafa tutan bisikletçi Graeme Obree’yi, İngiliz aktör Jonny Lee Miller canlandırıyor.


 Pee-wee’s Big Adventure

Tim Burton’ın ilk uzun metraj film çalışması olan 1985 tarihli Pee Wee’s Big Adventure, en öenmli mülkü kırmızı garip bisikleti olan saçma sapan bir adamın hikayesini anlatıyor. Tim Burton’ın yarattığı atmosfer sayesinde izlenenbilirliği artan bu enteresan film, yer yer sinirinizi bozup aktör Paul Reubens’in ağzına kürekle vurma isteği uyandırabilir.


Bicycle Thieves

Bisikletle ilgili filmler dendiğinde akla ilk gelen film olan Bisiklet Hırsızları, 1950’de en iyi yabancı film oscarını kazanmasının yanında, İtalyan Yeni Gerçekçi akımının da en önemli örneklerinden biri. Vittorio De Sica’nın amatör oyuncularla ve stüdyo dışında çektiği film, gerek konusu gerek anlatımıyla, belki de en önemli bisiklet filmi olma özelliğine sahip.


Breaking Away

Hayatın içinden, naif hikayesiyle izleyiciyi hemen kendisine bağlayan Breaking Away, 1979’da senaryo oscarını kazandı. Amerikalı bisikletçi Dave Blase’in hikayesinden yola çıkılarak çekilen film, İtalyan bisiklet takımına takıntılı bir gençten hareketle hayatla ilgili konulara vurgu yaparken yer yer didaktik olabiliyor.


A Sunday in Hell

Fransa Bisiklet Turunun en zorlu rotalarından biri olan, döşeme taşları ile ünlü, bisiklet katili Paris Roubaix koşusunu anlatan 1976 yapımı harika bir film… Mükemmel film müzikleri eşliğinde size bisikletçilerin hayatına derin bir dalış yaşatacaktır… Bu arada Specialized markasının benim de bir tanesine sahip olduğum Roubaix modeli de ismini bu parkurdan almıştır. özel üretilmiştir.


American Flyers

Kevin Costner’ın başrolünü oynadığı 1985 yapımı bu film bisiklet yarışçısı 2 kardeşin yollarla ve hayatla olan mücadele hikayesini anlatmaktadır. Kardeşlerden birinin hastalığı ile biraz da dramaya kayan film harika sahnelere ve müziklere sahiptir… Yine bu film de yol yarış bisikleti sürenleri derinden etkileyecek, diğer bisikletçileri de yola mı geçsek yahu bizde diye düşündürecek tada sahiptir. Bu arada filmde Eddy Merckxx’i de bir kaç görebilirsiniz


2 Seconds

İnanılmaz bisiklet sahnelerine sahip bir Kanada filmi. Filmi Downhill meraklılarına tavsiye etmiyorum çünkü bu filmden sonra gaza gelip “yuhahahheyyyy” diye bağırarak kendilerini dağa taşa atıp yerden yere vurabilirler. Bu arada baş rollerin genellikle erkek olduğu bisiklet filmlerine tezat bu sefer baş rolümüz bir kadın ve bu filme ayrı bir hava vermiş


Hell On Wheels

Meşhur Fransa Bisiklet Turu’nu Team Telekom ekibi içinden anlatan belgesel filmdir. Erik Zabel’in boşrolünü üstlendiği filmde Armstrong’u da bolca izleyebilirsiniz


Bicycle Dreams

2009 yapımı bu filmde; San Diego’dan başlayıp yaklaşık 5.000 km gibi bir mesafe yaparak Amerika’yı boydan boya 10 günde, evet 10 günde geçmeye çalışan bisikletçileri konu almış bir belgeseldir. Çok sayıda ödül almış bu belgeseli kesinlikle izlemelisiniz…