Yaşayan Hazine Erden Eruç İle Sohbet – 06 Haziran 2022

Dünya rekorlarına sahip ve tarihte ilkler başarmış Türk sporcumuz olan Erden Eruç ile Erkan Eruç ve Çağrı Özpideciler ile (“Erden Eruç Dalgalar Beni Çağırır” kitabının yazarı) Saklı Göl’de bir araya gelip, Erden Eruç’un yol hikayelerini dinledik. Merak ettiğimiz soruları sorduk.
Biz Erden Eruç’u dinlemekten ve onunla tanışmaktan onur duyduk.
Bir sonraki buluşmamızda derneğimizle birlikte bisikletle tur yapmak istediğini söyledi.
Bizler de bu yaşayan hazine ile pedal çevirmekten onur duyacağımızı dile getirdik.
Bizi kırmayıp davetimize icabet ettikleri ve his sohbetleri için teşekkür ederiz.
Erden Eruç kimdir?
Erden Eruç (d. 1961), Türk dağcı, denizci ve gezgin. KaslaGit sloganıyla yola çıkmıştır. “Kürekle okyanus geçen ilk Türk” unvanına sahiptir.Tarihte kendi gücüyle devrialemi başarmış ilk ve tek kişidir. 2007 yazında başladığı Kas Gücüyle Devrialem projesini 5 sene 11 gün sonra 2012 yazında tamamlamıştır.
En hızlı kas gücüyle devrialem rekorunun sahibidir. Tarihte üç ayrı okyanusu küreklemiş ilk kişidir. Büyük Okyanus’ta teknesinde geçirdiği 312 gün ile denizde en uzun süre kalan yalnız kürekçiye dair Guinness Dünya Rekoru’nun sahibidir.
Atlas Okyanusu üzerinde kas gücüyle durmadan katedilen en uzun mesafe Eruç’a aittir. 2010 yılı sonu itibarıyla hayatının 876 gününü okyanuslarda kayığında geçirmiş olup dünyada hayatta olan en tecrübeli okyanus kürekçisidir.
29.000 denizmili civarında bir mesafeyi küreklemiş olan Eruç 2013 Haziran ayı itibarıyla kariyer toplamında dünyada önde giden okyanus kürekçisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir